Pages Navigation Menu

remonty Kaków. Rc matsu - rcmatsu

Styl boho — szyk bohemy zamiast twórczego bałaganu

Styl boho — szyk bohemy zamiast twórczego bałaganu

Jeśli w Twoim domu pełno jest kolorowych poduszek, dywanów i narzut z etnicznymi wzorami, jasnych, nietypowych mebli, oryginalnych bibelotów i przedmiotów wykonanych ręcznie, to prawdopodobnie nie jest to twórczy bałagan, jednak bohemian chic. Styl boho we wnętrzu nie pozwala na przestrzeganie ścisłych reguł, nie korzysta z gotowych rozwiązań, łączy elementy niespójne i artystycznie zagraca przestrzeń. Aby jednak zastosować boho chic w naprawdę piękny sposób, trzeba mieć dobry gust i cierpliwość. Nawet ten pozornie zagracony styl ma swoją własną logikę i harmonię.

Wnętrze boho — podstawowe zasady

“Boho” pochodzi od słowa “bohema” lub “bohemia”. Bohemia była niegdyś nazwą państwa położonego na terenie dzisiejszych Czech. Mieszkali tam Celtowie, którzy wędrowali po Europie, zbierali wszystko, co mogli znaleźć, i wchłaniali kulturę i tradycje różnych ludów. Później bohemą nazywano cyganów wędrownych artystów, muzyków i cyrkowców, a współcześnie przedstawicieli zawodów twórczych: aktorów, malarzy i pisarzy. Cyganeria to styl życia beztroski, niefrasobliwy i frywolny. Wystrój wnętrz boho opiera się na tych samych zasadach — przedmioty z całego świata, stare meble znalezione na pchlich targach, wszelkiego rodzaju dywany, narzuty i gobeliny pokrywające gołe ściany i podłogi.

Eklektyzm

Boho pozwala na połączenie różnych trendów w wystroju wnętrz w jednej przestrzeni. Nie ma żadnych ograniczeń i nie ma potrzeby zachowania spójności stylu. Aby jednak pomieszczenie nie wyglądało jak sklep z antykami, najlepiej trzymać się jednego motywu, na przykład orientalnego lub europejskiego, i określić kolorystykę akcentów. W ten sposób przestrzeń będzie miała spójny charakter, a mieszanka stylów będzie zamierzona, a nie przypadkowa.

Kontrast

Mieszkanie w stylu boho jest pełne kontrastów i niepasujących do siebie zestawień. Na przykład drogie parkiety i bielone ściany z cegły. Albo fantazyjny przepych w połączeniu z prostymi drewnianymi meblami. Albo czerwony dywan na niebieskiej sofie. W tej samej przestrzeni można łączyć różne materiały: jedwab i bawełnę, drewno i cegłę, kafelki i metal. Używaj tekstyliów o kontrastujących wzorach, a neutralne tła uzupełniaj jaskrawymi akcentami.