Pages Navigation Menu

remonty Kaków. Rc matsu - rcmatsu

Jak wybrać okap kuchenny?

Jak wybrać okap kuchenny?

Chcesz kupić okap kuchenny, jednak nie wiesz, jakie kwestie uwzględnić w trakcie jego wyboru? Zależy Ci na wysoko funkcjonalnym urządzeniu, jednocześnie charakteryzującym się pięknym designem? Dowiedz się, jak wybrać okap kuchenny i gdzie można znaleźć tego rodzaju sprzęt.

Jaki okap kuchenny wybrać?

Okap kuchenny to ważne urządzenie w kuchni, które odpowiedzialne jest za pochłanianie nieprzyjemnych zapachów ulatniających się w trakcie gotowania. Sprzęt ten dzieli się na dwa modele, które różnią się od siebie w zależności od sposobu działania. Domownicy mają bowiem do wyboru wyciągi i pochłaniacze. To, który wariant będzie dla nich bardziej odpowiedni, zależy zarówno od ich preferencji, jak i uwarunkowań związanych z mieszkaniem.

  • Wyciąg – urządzenie działa na zasadzie odprowadzania powietrza na zewnątrz budynku ze względu na co, konieczne jest jego podłączenie do rury wentylacyjnej. Najczęściej sprzęt ten jest wybierany przez właścicieli domów wolnostojących.
  • Pochłaniacz – sprzęt, który pracuje w trybie zamkniętym, co sprawdza się idealnie dla osób wynajmujących mieszkanie w bloku lub kamienicy. Powietrze oczyszczane jest za pomocą specjalnych filtrów, a następnie wprowadzane z powrotem do kuchni.

Jak wybrać okap kuchenny?

Ze względu na to, że okap kuchenny to wyposażenie, którego nie powinno zabraknąć w kuchni, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego samą obecność, ale również jakość. Dobrze działające urządzenie sprawi, że domownicy będą czuli się bardziej komfortowo w przestrzeni roboczej. Zwiększy się także ogólna wygoda podczas gotowania. Nie można także nie wspomnieć o tym, iż odpowiednio dobrany okap kuchenny, jest gwarancją zachowania estetycznego wyglądu szafek i blatów kuchennych. Odprowadzanie wilgoci i pary wodnej niweluje bowiem ryzyko gromadzenia się na nich pleśni i grzybów. Ostatnia kwestia jest również związana z ochroną zdrowia, a nawet życia osób często przebywających w pomieszczeniu. Istnieje kilka kwestii, które warto uwzględnić podczas zakupu okapu kuchennego.

Miejsce montażu 

Okap kuchenny powinien znaleźć się w odpowiednim miejscu w przestrzeni kuchennej. Chodzi przede wszystkim o to, jaki fundament będzie miał montaż sprzętu. Najlepiej, jeśli podłoże jest trwałe i solidne. To bowiem gwarantuje nie tylko estetyczną prezencję, ale również zmniejsza ryzyko ewentualnych awarii. Najczęściej okapy montuje się do solidnej ściany lub sufitu. Niekiedy jednak jest potrzebne dodatkowe wzmocnienie – warto to uwzględnić przed samym zakupem. Miejsce umieszczenia urządzenia jest również zależne od tego, gdzie znajduje się płyta grzewcza. Ze względu na to wyróżnia się różne modele sprzętów takie jak:

  • okapy sufitowe,
  • okapy przyścienne,
  • okapy wyspowe,
  • okapy podszafkowe,
  • okapy zintegrowane z płytą indukcyjną.

Wygląd i rozmiar okapu 

Wielu osobom okapy kuchenne wciąż kojarzą się z bardzo masywnymi urządzeniami, które znacznie pogarszają estetykę wnętrza. Trzeba jednak wiedzieć, iż producenci stawiają obecnie nie tylko na wysoką funkcjonalność urządzeń, ale również ich piękny design. Wybór okapu powinien być dostosowany przede wszystkim do preferencji domowników oraz ogólnej aranżacji, jaka panuje w kuchni. Konieczne jest także dobranie sprzętu pod względem rozmiaru. W przestrzeniach o małych metrażach idealnie sprawdzą się okapy sufitowe lub podszafkowe. W dużych miejscach świetnie odnajdą się natomiast modele większe np. okapy wyspowe w kształcie tub. 

Wydajność i głośność pracy

Bardzo ważną kwestią, jaka ma wpływ na to, czy domownicy są zadowoleni z tego, jak działa ich okap kuchenny, jest jego wydajność. Urządzenie powinno przefiltrować możliwie jak najwięcej powietrza w ciągu godziny. Czynnik ten należy dostosować odpowiednio do tego, jakich rozmiarów jest dane pomieszczenie. Podkreśla się jednak, iż prawidłowo skonstruowany okap jest w stanie wygenerować co najmniej sześć wymian powietrza w trakcie tego czasu. 

Głośność pracy

Każdej osobie zależy na tym, aby przyrządzać posiłki w dogodnych dla siebie warunkach. Na komfort pracy wpływa przede wszystkim cisza i brak rozpraszaczy dźwiękowych. Z tego względu dobrze jest wybrać okap kuchenny, który pracuje w trybie cichym. Można zdecydować się również na sprzęt, którego biegi działania dostosowuje się do własnych potrzeb. Dzięki temu można manipulować trybem pracy w zależności od aktualnej sytuacji w pomieszczeniu.

Jakość urządzenia

Wybierając okap kuchenny, należy zwrócić uwagę na te modele, które charakteryzują się najwyższą jakością wykonania. Wiąże się to zarówno z materiałami, z jakich wykonane jest urządzenie, jak i samym sposobem pracy sprzętu. Zakup okapu to bowiem inwestycja na wiele lat. Warto więc jak najbardziej ograniczyć ryzyko ewentualnych awarii, wiążących się z dodatkowymi kosztami. Bardzo jakościowe okapy kuchenne, które zachwycają zarówno wydajnością, jak i swoim estetycznym designem można znaleźć w sklepie internetowym Ciarko Design.