Pages Navigation Menu

remonty Kaków. Rc matsu - rcmatsu

Wysokość sufitu: Jak dostosować wnętrza do niskich lub wysokich pomieszczeń

Wysokość sufitu: Jak dostosować wnętrza do niskich lub wysokich pomieszczeń

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na remontowanie swoich mieszkań. Nie bez znaczenia jest przy tym wysokość sufitu, która ma niebagatelny wpływ na odbiór wnętrza i poziom jego funkcjonalności. Wysokie sufity można wykorzystać do stworzenia eleganckiej, otwartej przestrzeni, podczas gdy niskie sufity mogą być wyzwaniem dla aranżacji. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak dostosować wnętrza do niskich lub wysokich pomieszczeń.

1. Niskie sufity – szansa na stworzenie przytulnego wnętrza

Jeśli twój dom lub mieszkanie ma niskie sufity, nie oznacza to, że musisz rezygnować z ciekawej aranżacji. Możesz wykorzystać ich niską wysokość, aby stworzyć przytulne, intymne wnętrza. Do tego celu idealnie sprawdzą się:

– Jasne kolory – malowanie ścian na jasne kolory optycznie powiększy pomieszczenie i rozjaśni je,
– Odpowiednie oświetlenie – umieszczenie niewielkich lamp na ścianach i sufitach sprawi, że pomieszczenie nabierze głębi i stanie się cieplejsze,
– Wysoki dywan – dobrej jakości dywan o wymiarach, które podkreślają niedużą przestrzeń, może okazać się kluczowy w aranżacji niskiego pokoju,
– Funkcjonalne meble – meble z wbudowanymi szafkami, szufladami i innymi schowkami są idealne do pomieszczeń, gdzie trzeba wykorzystać każdy metr kwadratowy.

2. Wysokie sufity – wykorzystaj ich potencjał

Wysokie sufity to marzenie wielu osób, chętnych do stworzenia przestrzennej, eleganckiej aranżacji. Jednak takie wnętrze może okazać się trudne do urządzenia. Poniżej znajdują się przykłady, jak wykorzystać potencjał wysokich pomieszczeń.

– Wysokie meble – długie regały, wysokie komody z dużą ilością półek; wykorzystaj wysokość pokoju, użyj dużych mebli i stwórz funkcjonalną przestrzeń z wieloma praktycznymi schowkami,
– Efektowne dekoracje – obrazy i przedmioty w dużej oprawie na ścianach, czy piękne zasłony i firany; ozdoby mogą eksploatować wysokość pokoju,
– Duże rośliny – duże donice na podłodze z wysokimi roślinami dodają dużo uroku i przytulności naszemu wnętrzu, spełniając jednocześnie funkcje naturalnego filtration powietrza,
– Kolorowe ściany – ponad metrowe ściany pozwalają na mieszankę nasyconych barw, łącząc je w niestandardowe kombinacje przy skorzystaniu ze stylu bohemia lub crazy.

3. Kolor sufitu

Kolor sufitu ma bardzo duży wpływ na optyczne postrzeganie wnętrza. Zbyt ciemny sufit odbiera iluzję przestronności, podczas gdy jasny sufit potęguje efekt optycznego powiększenia. Wysokie pokoje z ciemnym sufitem będą wydawać się nieco niższe niż z jasnym sufitem, więc ważne jest, aby dobrać odpowiedni kolor, który podkreśli walory naszego wnętrza, a jednocześnie spełni nasze wymagania estetyczne.

4. Oświetlenie

Odpowiednio dobrany system oświetlenia może w znaczący sposób wzbogacić wystrój naszego wnętrza i uczynić je bardziej funkcjonalnym. Wysokie sufity umożliwiają nam zastosowanie ciekawych systemów oświetlenia, w skład których może wchodzić wiele powieszonych lamp, wpuszczanych reflektorów oraz taśm LED, które zbudują odważną aranżację.

5. Urządzaj pomysłowo

Finalnym punktem, który warto podkreślić jest kreatywność w urządzaniu pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu ciekawych rozwiązań, takich jak podwieszone łóżko, stół wymarzonej dużej, zabawki krajobrazowe na ścianie, czy wysokie bary jako witryny, możemy w ciekawy sposób wykorzystać zarówno niskie jak i wysokie sufity. Jedynie wyobraźnia ogranicza nasze pomysły i pozwala “zrobić” nasz dom lub mieszkanie naprawdę ekskluzywnym miejscem.